October 3, 2018
   Posted in Flash Mobile, News Flash
Published By Bureau Reporter
  •   
  •   
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Four new Secretaries of Central Tibetan Administration appointed including two women.

Dharamsala: Four Additional Secretaries of the Central Tibetan Administration, including two women have been promoted to the rank of Secretary. Public Service Commission issued a circular in this regard on Monday.

The newly promoted secretaries are Yeshi Wangmo to Department of Finance, Tsering Yangkey, Tibet Policy Institute, Wangdu Tsering Pesur, Department of Home and Tashi Topgyal Lhundupgang, Office of the Auditor General.

Yeshi Wangmo and Tsering Yangkey are the first women to hold the position of a secretary in the two respective departments.

Bio Data of New Secretaries

Wangdu Tsering Pesur was born on 1 July 1959. He began his service in Central Tibetan Administration as a Junior Clerk in the Department of Finance on 1 July 1984. On 15 November 1984, he was transferred to Lugsum Tibetan Settlement Office, Bylakuppe. On 1 January 1988, he was transferred to Tenzingang Tibetan Settlement Offfice, Arunachal Pradesh. On 1 August 1992, Wangdu Tsering was promoted to Office Superintendent at the Tenzingang Tibetan Settlement Office. After a year, he was promoted to Section Officer. On 2 July 1996, he was promoted to Under Secretary and served in the position at Rabgyaling Tibetan Settlement, Hunsur. On 21 June 1997, he was transferred to Paonta Tibetan Settlement Office. On 9 March 1999, he was promoted to Deputy Secretary at the Tibetan Cooperative Society, Mainpat. On 12 March 2003, he was appointed as Deputy Secretary of Dhondeling Tibetan Settlement Office, Kollegal. He was promoted to Joint Secretary after two years in December 2005. On 16 January 2009, he was appointed as Joint Secretary of Department of Finance. On 2 August 2013, he was promoted as Additional Secretary of the Finance Department. From 1 September 2014, he has been serving as the Director of Tibetan Institute of Performing Arts.

Tsering Yangkey, born on 15 June 1971, hails from Mundgod Tibetan Settlement, south India. She first joined the Central Tibetan Administration as Under Secretary in the Department of Religion and Culture on 25 April 1996. On 11 February 1999, she was promoted to Deputy Secretary of the Department of Religion and Culture. On 1 June 2005, she was promoted yet again to the rank of Joint Secretary. Following her two years service in the department, she was appointed as Joint Secretary of Department of Finance on 16 July 2007. After a year, she was transferred to Department of Health. On 1 May 2012, she was appointed as the Director of  Tibetan Institute of Performing Arts. After a year on 5 September 2013, Tsering Yangkey was appointed as Additional Secretary. On 15 October 2014, she was appointed as Additional Secretary of the Tibet Policy Institute. On 1 August 2016, she was appointed as Additional Secretary of the Department of Information and International Relations. From 6 October this year, she will join the Tibet Policy Institute as its first women Secretary.

Yeshi Wangmo was born on 15 January 1970 in Chauntra, Himachal Pradesh. She has a Bachelors in Science degree from GCG College, Chandigarh. Yeshi Wangmo joined the service in Central Tibetan Administration on 18 September 1995 as Under Secretary at Department of Security. After three years, she was promoted to Deputy Secretary of Department of Security  on 24 February 1999. On 8 February 2002, she was transferred to Department of Health. 2 June 2005, she was promoted to Joint Secretary of the Department of Health. She served briefly as a Joint Secretary of the Cabinet Secretariat from August to December 2009. From 7 December 2009, she served as Joint Secretary at the Department of Information and International Relations. She was promoted to Additional Secretary on 6 September 2013. On 27 July 2016, she was transferred to Department of Health as its Additional Secretary and has been serving in the position for two years. On 8 October this year, she will join the Department of Finance as its first women Secretary. 

Tashi Topgyal, former Additional Secretary of the Office of Auditor General has been appointed as the Secretary of the OAG. He will take charge from 9 October. Tashi Topgyal was born on 20 April 1974. A graduate from Chandigarh university, Tashi Topgyal began his service in Central Tibetan Administration on 7 September 1996. On 5 April 1997, he was appointed as a Under Secretary in the Office of Auditor General. On 7 July 2000, he was promoted to Deputy Secretary of the Office of Auditor General. He was promoted yet again as Joint Secretary in the OAG in 2006. On 19 December 2011, he was appointed as a Joint Secretary at the Liaison Office of HHDL, Tibet House, Tokyo, Japan. On 9 September 2013, he was promoted to Additional Secretary of the Office of Auditor General. He served briefly in the Department of Education and was transferred to OAG in October 2014 as Additional Secretary.

 


  •   
  •   
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
[ultimatesocial count="true" networks="facebook,twitter,google,print,mail"]